Pazarci, bar one firme koje su se udružile i dobile podršku USAID-a, grade brendove i osvajaju nova tržišta.
Prvi tekstilni klaster u Srbiji osnovan je u Novom Pazaru, a rezultati udruživanja firmi već su vidljivi.
“Sada je većina firmi dobila usaglašen novi izgled koji je apsolutno identičan onome što tržište Evrope želi da vidi kad su u pitanju moda i džins”, kaže Ahmet Halilagić, izvršni partner USAID
U tekstilnoj industriji u Novom Pazaru radi oko 10. 000 ljudi, ali su procene da od uspeha klastera korist može da ima mnogo više njih.“Omogućavanje tim firmama da izađu na evropsko i tržište Rusije, da se stabilizuju, može da pomogne da se ekonomska situacija poboljša i u Novom Pazaru i u celom regionu”,navodi Halilagić. Veliki troškovi i kriza na tržištu lakše se prevazilaze udruženo, pa u Assteksu i USAID - u očekuju da tu prednost uvidi sve više firmi.
Od malih zanatskih radnji sa nekoliko zaposlenih šire se u firme od kojih živi svaki peti Novopazarac. 2008. godine osnovana je Asocijacija, čiji članovi kažu da su zaboravili na konkurenciju i vode se isključivo zajedničkim interesom.
“Mi dok smo sami mogli da radimo i da se snalazimo, mi smo radili. Međutim, prvi put kad smo uočili da sami teže možemo da osvajamo nova tržišta... domaća, a strana naročito, mi smo krenuli u udruživanje”, kaže Nihat Ugljanin, vlasnik kompanije Brug.
U udruženju Asteks kažu da je njihov posao da okupe firme sličnih mogućnosti i pomognu im da bolje plasiraju robu na inostrano tržište.
“Ovako udruženi, zaista je sigurno...neću reći deset, već sigurno pedeset puta je jeftinije. Ako kažemo da rešavamo najkrupnije probleme koji postoje u tekstilnoj industriji, onda se tu može reći da je Asteks postigao uspeh”, kaže Nermin Balija, menadžer Asocijacije tekstilaca Asteks.
Upravo preko asocijacije firme iz Pazara ušle su na tržište Poljske, a pet njih koje su u klasteru i na tržište Rusije.
USAID sa predstavnicima tekstilaca sarađje već dve godine. Omogućili su različite obuke, pomagali u uvođenju standarda i poboljšanju vizuelnog identiteta firmi.
“To je mnogo značajno. To je jedan od faktora našeg opstanka u daljem poslovanju. Toliko važno da bez udruživanja, mi nemamo perspektivu za dalji rad”, smatra Ugljanin.
0 коментара:
Постави коментар